Blog

Atık Konteyner

Teknolojik gelişmişliğin önemli neticeleri odluğunu ifade etmek önem arz eder. Zira teknolojik gelişmenin ciddi birtakım sonuçları olduğunu bu şekilde daha iyi anlamak mümkün olmaktadır. Söz konusu olan bu durum üzerinse aynı zamanda yeni gelişmelerin de ortaya çıkıyor olmasından bahsetmek icap eder. Bu geliimeler içinde çeşitli alanlar için var olan önemli konu başlıkları yer almaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman önemli ölçüde yeni birtakım uygulamalardan bahsetmek mümkün olur. Özellikle üretim sistemlerindeki gelişmelerin çok olumlu sonuçları olduğunu da ifade etmek gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman önemli bir kazancın her anlamda ortaya çıkıyor oluşuna şahit olunur. Ancak diğer yandan her bir üretim sistemi için olumsuz birtakım sonuçların da gözlendiğini ifade etmek gerekmektedir. Çünkü her bir üretim mekanizması belirli bir işlemin sonunda atık çıkarmaktadır. Bu noktada çevre sağlığının ve temizliğinin tehlikeye düşmesi ortaya çıkan en ciddi olumsuz neticeyi ifade etmektedir. Söz konusu olan bu durum ile alakalı olarak toplumsal sağlığın da olumsuz etkileniyor olması önem arz eder. Buradan da anlaşıldığı üzere atıkların her durumda kontrol altına alınması önemli bir şarttır. Atıkların en iyi şekilde saklanması ve çevreden izole edilmesi, her bir ürerim mekanizması için geçerli olan önemli bir durumdur. Bu nedenle atık konteyner kullanımları önem arz etmektedir.

Atıkların oluşumu pek çok farklı şekilde değerlendirilebilir. Bu noktada örneği verilebilecek çok sayıda farklı atık çeşitleri vardır. Özellikle petrol ve petrolyum cinsi atıkların ciddi derecede önemli zararları olduğu bilinmektedir. Atık konteyner tam olarak izolasyon işlemi için gerekir.

Atık konteyner zararlı yada zararlı olmayan tüm atıklar için kullanılan bir konteyner çeşididir. Bu sayede daha kaliteli bir çalışma döngüsü sağlamakla beraber sağlıklı bir ortam meydana getirilir.

Konteyner Sistemleri Hakkında

Gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak insanlığın görevi. Ne derece önem veriliyor bu konuya tartışılır. Bir çok ülke dünyanın ekolojik dengesi ile ilgili çalışmalar yaparken bir çok ülkede bu konuya duyarsız kalıyor. Endüstrinin gelişimi ile dünyada kirlilik oranı artıyor. Üretim ve hizmet alanında çalışan firmalar oluşan atıklarla ilgili gerekli özeni göstermek zorundalar. Exproof atık konteyner kaliteli ve gelişmiş modeli ile bu ihtiyaca cevap veriyor. Pek çok firmada kanun ve kurallarla belirlenen yönetmelikler esasına göre exproof atık konteyner bilinçli, sorumlu davranarak atık sorununa etkili bir çözüm buluyor.

Donanımlı bir sisteme sahip olan exproof atık konteyner üst üste konacak varil ve bidonlar için gerektiğinde taraflarıyla birlikte hizmet sağlıyor. Değişik ölçü ve ebatlarda içine alacağı hacim ve kapasitesi ile verimli sonuç veriyor. Doğayı korumak amaçlı özellikle kimyasal atıkların olduğu işletmelerin yükümlülüğü. İşletmelerde kullanılan makinalar zamanla kirlenen ve tortulanan yağ değiştirildiğinde atık ortaya çıkıyor. Atık yağda doğayı olumsuz yönde etkileyen, sağlığını tehdit eden unsurlardan biri. Atık yağ konteynerler iç hacmi ve depolama muhafazası yüksek, geniş kapasiteye sahip, kabinleri farklı, bazen raflarla bazen de üst üste konulan sistem sanayi sektörüne teknolojinin en sağlıklı, başarılı katkısı.

Varillerle beraber sızdırmayan yapısı ile yağ kontrol altına alınabiliyor. Yönetmelik usullerine göre yağ atık konteynerleri sorunsuz işletme kurallarına göre ihtiyacı zamanında karşılıyor. Parlayıcı, patlayıcı maddelerin yangın sırasında yangını söndürmek için otomatik alarmlı ve daha pek çok sisteme sahip olan yanmaz atık depolama konteynerleri yaşam alanları için, fabrikalar ve inşaatlar için önemli hizmetlerden. E600, E120e 180 belgeli sertifikalardan olması gerekli.

Gerekli sertifikalara uymayan yangın söndürme malzemeleri yangın söndürmek yerine daha da fazlalaştırmakta. Özellikle kimyasal boya, vernik, benzin, mobilya, kağıt ve hammadde ile ilgili fabrikalarda kullanılması yangın tehlikesinden koruyacaktır.

Prefabrik Evler

1935 yılında Woman’s Home Compasion’un mart sayısında prefabrik evlerle ilgili söylemi şöyledir...’’Evinizi bir paket tereyağını ya da makyaj pudrasını satın alabildiğiniz gibi alabileceğinizi hayal edin; gerçekten görebileceğiniz, dokunabileceğiniz, inceleyebileceğiniz ve satın almadan önce tüm detayları ile gözden geçirebileceğiniz ve hepsinin ötesinde taşınmadan önce ne kadara mal olacağını kesinlikle bilebileceğiniz tamamlanmış bir ev.’’ 1935’lerin Amerika’sın da fabrikada parçaları üretilerek yerine monte edilen prefabrik konutları modernliğin öncüsü ve banliyö rüya evi olarak nitelendirir. Sanayi Devrimi ile birlikte metropollerin hızla kalabalıklaşması, göç alması, fabrika sayısının artması, işçi alımlarının yoğunlaşması beraberinde standart betonarme binaları da getirdi.

Duygudan, insan psikolojisinden uzak makineleşmiş hayatların modernize evleri. Türkiye’de ise depremlerle birlikte öğrendiğimiz konteynerler, prefabrik konutlar müstakil evler, villa tarzı konutlar hızla ilgi çekip, merak konusu oldu. Şehir hayatının kaosundan, egzoz gazının dumanından, yüksek katlı evlerden, yeşilsiz yaşamdan bir kurtuluş gibi söz etmek doğru bir söylem bir olur prefabrik evler için. Uygun fiyatlarla alınan arsaları değerlendirme fikri tekrar doğanın içinde olmak hayali prefabrik ev satışlarını artırıyor. Ev sahibi olmak şimdiki düzende çok önemli bir ekonomik sorunken prefabrik ev tasarım seçenekleri ve düşük maliyeti ile daha cazip geliyor. Basit ve de monte sistemi, ısı ve ses yalıtımının betonarmeye göre daha fazla olması, ekonomikliği tercih nedenleri. Depreme karşı, rüzgara karşı dayanıklı. Betonarme binalardaki daireler gibi sürekli bakım gerektirmiyor.

Betonarme yapılarda maliyeti önceden planlansa da bir çok sürprizle karşılaştığınız ve cebinizden hesaplarınızın çok üstünde miktarlar çıkmasına karşın prefabrik evlerde yapılan harcamalar yapılma aşamasında ve sonrasında belirsizlik taşımaz. Tabii şehir içerisinde çalışma zorunluluğu olanlar için sadece hafta sonları, izin günleri için güzel bir ortam sunarken, emekliler içinse yıllar boyu kurulan hayallerin gerçekleşmesi niteliğinde.

Prefabrik Evlerin Teknikleri

Beton yapılardan daha uygun fiyata, esnek ve başarılı izolasyonu ile göz dolduran bir seçenek olarak prefabrik evler, tercih edilenlerin başında gelmektedir. Dünyada ve ülkemizde hem dayanıklılığı, hem görselliği ile son yılların gözdesi olarak prefabrik yapılar her maddi gelire hitap etmektedir. Bu nedenle 1999 depreminde ülkemizde barınak ihtiyacı prefabrik evlerle karşılanmıştır. Müşterinin istediği malzemelerin belirlenmesi, hangi çeşit prefabrik ev çeşidi istediği ve özel olarak tüm beklentileri fiyat belirlenmesinde etkili olmaktadır. Önemli olan kaliteli bir firmayla anlaşıp, taleplerinizi belirtmek olmaktadır. Firmanın kaliteli malzeme kullanması ve zamanında teslimat yapması oldukça önemli konulardandır. Prefabrik evlerde temel ve beton özellikleri mutlaka geçerlidir. Fabrikada üretimi tamamlanmış olan prefabrik evler, kurulumunun kolaylığıyla da kullanış açısındanda pratiktir. Fiyat konusunda oldukça geniş bir skalayla müşterinin karşısına çıkan prefabrik ev firmaları, her türlü talebe ve ihtiyaca uygun çeşitlerlerle, müşteri memnuniyeti için çalışmaktadır. İyi bir firmayla görüşüldüğünde ve istenilen evin ölçüleri ve istenilen tarz belirtildiğinde, evin kurulumu sorunsuz yapılır. Tek katlı, dubleks, çok katlı, villa çeşitleriyle konforu, dayanıklılığı ve görselliği bir arada bulmak isteyenler için son derece akıllı bir seçenek olacaktır. İç ve dış özelliklerinin seçilmesi çatı, izolasyon, yalıtım, tavan kaplama için de fiyatların nasıl olacağı konusunda firmayla birlikte belirlenir. Uzun ömürlülüğü ile insanların barınma ihtiyacını uzun yıllar karşılayan prefabrik evler, oda sayısı, kat sayısı bütün bunlara göre fiyat çıkarılır ve standart kurulum yapılmaktadır.

Klima, doğalgaz ve soba kurulumuna uygun tasarlanmış oldukları için hem yazlık hem de kışlık olarak kullanılmaktadır. Her mevsim için uygundur. Piyasada bulunan prefabrik evler 3. iklim bölgesi şartları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Rüzgar hızı ve kar yükü hesaplanarak kurulum yapılmaktadır. Ses izolasyonu ile gürültü kirliliği yaratmaz. Tek katlı prefabrikler, son derece kullanışlı ve sağlam bir sistemle tasarlanmıştır. Hem içi hem de dışı görsel açıdan fark yaratmaktadır. Dubleks prefabriklerde, ara katların sallanabilme ihtimaliyle şüpheyle yaklaşılan çeşitler olsa da, bunu ortadan kaldıracak işlemlerle sorunsuz halledilmektedir. Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, iç ve dış tesisat bağlantıları konusunda da mutlaka çalışmalar yapılır ve bunlar, prefabrik evlerin teknik özellikleri arasında yer almaktadır.

Prefabrik Alanları

Yönetim ofisleri, personel ofisleri, dinlenme alanları, yatakhaneleri, yemekhaneleri, mutfağı, kileri, sosyal etkinlik alanları, çamaşırhaneleri, wc.si, duş alanı, ibadethane gibi şantiye alanlarının vazgeçilmezidir prefabrik yapılar. Kısa zamanda, pratik, şantiye alanlarının tüm ihtiyaçlarını giderebilecek nitelikte hem de ekonomik yönüyle dikkat çeken yapı sistemleri zaman içerinde hızla yaygınlaşıyor. İnşaat alanları, hava alanları yapım inşaatları, modern petrol arama çıkarma işlemlerinin yapıldığı alanlarda tek veya iki katlı olarak tasarlanan prefabrik yapıların çatılarında sandwich panel kullanarak ses ve yalıtım sağlanıyor. Her iklim koşuluna, deprem risklerine karşı dayanıklı, esnek tasarımlar. Ofis binaları personel sayısı ve binaların kullanılabildikleri süre belirlenerek oluşturuluyor. Tasarımı yapılan modeller fabrikada üretiliyor. Yüksek teknoloji özellikli prefabrik yapıların hızlı kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Güvenli, kaliteli, çalışanların performanslarını üst düzeye çıkarabilmek her ayrıntı düşünülüyor. Şantiye alanlarının en önemli birimini oluşturan yatakhaneler. İşlerinin bitiminde dinlenmek ve uyumak için oluşturulan mekanlar, wc.si, duş kabinleri kaynaksız vidalı sistem ile yapılıyor. Kalacak olan işçi sayısına göre odaları belirlenen yatakhanelerin duvarları yüksek izolasyona sahip, çatı kaplaması, kapı pencereleri, elektrik, su tesisatı demonte olarak yapıya kurulumu yapılıyor. Tek katlı veya iki katlı olarak tasarlanan prefabrik yemekhaneler ise yine şantiye alanlarında, okullarda, sosyal tesislerde, askeri tesislerde, afetlerden sonra acil yerleşim alanlarında kurulumu yapılıyor. Yemekhaneler kiler, mutfak ve yemeğin yenildiği alan olarak projelendiriliyor. Lavaboları, havalandırma sistemi de ekleniyor. Kaynaksız vidalı sistemle demonte yapılan prefabrik yemekhaneler elektrik ve su tesisatı, kapısı, penceresi hazır olarak sistem gerçekleştiriliyor. Wc ve duş kabinleri birden fazla kişi tarafından kullanılacağından dolayı vitrifiye, armatür, duş teknesi fabrikada üretilir ve havalandırma sistemi kurulur. Prefabrik yapılar hızlı bir şekilde istenilen bölgeye kolayca nakledilebiliyor ve hızlıca kurulumu yapılabilir.

Demonte Konteyner

Demonte Konteyner

Değişimin sürekli hale geldiği zamanımızda, çeşitli sorunlara çok farklı çözümler bulmak mümkün hale gelmiştir. Burada en çok dikkat çeken nokta, genel itibariyle daha da zorlaşan hayat şartlarının var olmasıdır. Hayat şartlarının çeşitli alanlar üzerinden daha da zor hale geldiğini ifade etmek gerekir. Ancak bu durumun yanı sıra, var olan sorunlara hızlı cevaplar üretiliyor olduğu da bilinen bir gerçektir. Söz konusu sorunların çok farklı örnekler ile ifade edilmesi mümkün olmaktadır. Modern zamanın günlük yaşantı yada iş yaşantısı üzerindeki etkisi farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Söz konusu olan bu zorluklar farklı teknik çözümleri de gerekli hale getirmektedir. Bahsi geçen teknik çözümlerin farklı teknolojiler ile destekleniyor olması, gelişen teknik alanların en önemli neticesini ifade eder. Bu açıdan bakıldığı zaman iş hayatı da günlük hayat da son derece olumlu bir etki altına girer. Bahsi geçen zorlukların genel olarak iş yeri, çeşitli depolama sorunları yada izolasyon gereksinimleri olarak örneklendirilebilir. Bu gibi durumların çok yeni olmayan ancak ciddi bir biçimde geliştirilen konteynerler aracılığı ile çözüme kavuşturulduğu bilinmektedir. Konteynerler içinde var olan demonte konteyner de bu örneklerden bir tanesi olarak tercih edilmektedir.

Konteyner kullanımı son yıllarda çok önemli bir biçimde artış göstermiştir. Bu durumun en önemli nedeni ise söz konusu yapıların kolay bir biçimde edinilmesi ve kullanılmasıdır. Bu kolaylıklar nedeniyle konteyner kullanımı gözde bir tercih halini almıştır. Demonte konteyner ise konteyner edinme sürecinde maliyeti daha da indirir.

Demonte konteyner genel itibariyle aynı malzemeden yapılmış prefabrik konteynerin tam manasıyla parçalanmış halidir. Bu şekilde müşterinin eline ulaşan konteyner uzman kişilerce toplanarak kullanıma sunulur. Farklı lokasyonlar için de önemli bir avantaj sağlar.